Історія Березового

Перша згадка про село датована 1780 роком. За часів Російської імперії у XVIII ст. носило назву рос. Березовъ (пізніше на мапах позначається як Березове або рос. Березово) та входило до складу Мінської губернії.

Корінні жителі села є українцями, а також на час Радянської влади у Березове було переселено білоруське населення.

За географічним положенням село Березове розташоване на півночі Сарненського району в межах Західнополіського регіону на території природної області Житомирського Полісся.

Після проголошення Незалежности України у 1991 році змінився статус північної межі району і село опинилося в прикордонній зоні. На північному сході села проходить міждержавний кордон з Республікою Білорусь (Берестейсьська обл.). Межує в межах району із селами Глинне на півдні, Познань — на сході, Заболоття — на північному заході і Грабунь — на заході.

Назва походить від поселення людей — втікачів в березовому гаю.

Згідно з археологічними джерелами населення Західної України на початку XVI ст. перебувало під нестерпним гнітом польської шляхти, а також часто піддавалось нападам татарської орди. Це призводило до того, що селяни знімались з обжитих земель і все далі і далі відходили в ліси та непрохідні місця серед боліт. Група таких втікачів заснувала невелике поселення серед непрохідних боліт у березовому гаю. Згодом утворилось невелике село, яке стали називати Березове. Першими поселенцями були українські селяни-втікачі.

Селяни займалися в основному сільським господарством. Багатства поліських лісів та пасовищ привертали увагу польської шляхти, яка почала заселяти українське Полісся.

Ще більшої шкоди селянам було завдано столипінською реформою. В 1912 році на території села утворилося 64 хутори.

У роки російської революції польська шляхта свій «культурний центр» переносить із білоруського м. Столін в с. Березове. В селі була утворена так звана Гміна (сільська рада), куди входило 16 навколишніх сіл. Була організована двокласна школа.

У селі було побудовано в 1780 р. церкву, а в 1939 р. — костел.

У 1939 році с. Березове в складі Західної України було приєднане до СРСР. У вересні 1939 року польська школа була закрита.

В 1940 році також була заснована Березівська сільська рада. Перший голова — Наумович Степан Никифорович. В цьому ж році було організовано перше колективне господарство. Першим головою колгоспу був призначений Наумович Сава Омелянович.

У 1941 році село перейшло під контроль німецьких військ. У1944 році село повернулось під контроль радянських військ.

У 1948 році створено колгосп ім. Ворошилова. Головою обрано Наумовича Степана Григоровича. 25 березня 1960 року колгосп був реорганізований у допоміжне господарство Рокитнівського ЛГЗ, а з 1.06.1966 р. — в радгосп «Березівський». Першим директором був Будзинський Іван Дмитрович.

У 1948 році відкривається сільська бібліотека, клуб та відділення зв’язку. З 1950 року діє дільнична лікарня. В 1959 році засновано лісництво.

З 1977 році проводиться меліорація земель, розпочато будівництво дамби, яке завершилося у 1987 році.

інші Заклади категорії “Історія Березового”

Цифровий паспорт